Komiks w służbie nauki. Eksperci z Politechniki Warszawskiej opracowali instrukcję w formie komiksu dla operatorów misji kosmicznych

Naukowcy z PW uczestniczą w projekcie Pineberry, którego celem jest opracowanie katalogów rozwiązań oraz przykładów wyjaśniających działanie AI wykorzystywanego w misjach kosmicznych. Jednym z elementów projektu są instrukcje dotyczące działania sztucznej inteligencji. Te opracowano w formie komiksu dla operatorów misji kosmicznych.
Naukowcy opracowali dwa dokumenty opisujące jak budować bezpieczne modele AI: "Security Risks for AI Applications in Space Operations" i "XAI Techniques for AI Applications in Space Operations".
"Obok wersji technicznej dostępna jest też wersja popularnonaukowa opracowana w formacie komiksu, omawiającego kluczowe wyzwania w sposób bardziej dostępny dla szerszego użytkownika.
Wyjaśnialność i transparentność modeli jest ważna, by operatorzy misji kosmicznych korzystających z modeli AI mieli do nich większe zaufanie, a tym samym chętniej z nich korzystali" - czytamy na stronie PW.
Te case-studies złożyły się w spójną historię, na bazie której powstał komiks popularyzujący zastosowania eXplainableAI w Space. Wydawać by się mogło, że forma komiksowa to nie jest istotne osiągnięcie naukowe, ale w tym projekcie kluczowe jest przekazanie trudnych metod w sposób przystępny operatorom misji kosmicznych, czyli bardzo zajętym ludziom. Lżejsza forma fabularna była do tego bardzo przydatna – wyjaśnia prof. Przemysław Biecek, zarządzający pracami naukowców z PW.
Projekt Pineberry realizowany jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC), Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) oraz KP Labs - polską spółką sektora kosmicznego.
Więcej informacji na temat tego projektu znajdziecie na stronie Politechniki Warszawskiej.
Źródło: Politechnika Warszawska