Mandioca ma nosa. Postawiła na komiks, który dostał Pulitzera!

Już w grudniu ubiegłego roku Bartłomiej Rabij, szef wydawnictwa Mandioca, zapowiadał na łamach "Bloga o komiksach", że wyda komiks „Feeding Ghosts: A Graphic Memoir” autorstwa Tessy Hulls. Wczoraj ogłoszono, że komiks dostał nagrodę Pulitzera, jako drugi w historii po "Maus" Spiegielmana (1992). Wstyd nie posiadać obu tych pozycji na półce.
Nagroda Pulitzera to prestiżowe, coroczne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze i muzyce. Przyznaje je na podstawie rekomendacji kapituły Uniwersytet Columbia (szkoła dziennikarska), od lat 1917 do grona laureatów dołączają dziennikarze, pisarze i artyści muzyczni z USA (kandydaci są wybierani głównie spośród twórców amerykańskich)
Każdego roku pulitzerów wręcza się w kilkunastu kategoriach – obecnie około 14 w dziedzinie dziennikarstwa (np. reportaż, publicystyka, fotografia czy rysunek satyryczny) oraz 7 w dziedzinach artystycznych i literackich (m.in. fikcja, dramat, historia, biografia, poezja, reportaż literacki) plus jedna w muzyce.
Więcej TUTAJ.
Nagroda nosi imię Josepha Pulitzera (1847–1911) – węgiersko-amerykańskiego dziennikarza i wydawcy gazet. Po emigracji do USA w latach 60. XIX w., Pulitzer zasłynął jako właściciel i redaktor m.in. St. Louis Post-Dispatch oraz New York World, gdzie wprowadzał innowacyjne formy dziennikarstwa (sensacyjne reportaże, koloru w druku, a także atrakcyjne dodatki – komiksowe paski, sport czy modę). Na łożu śmierci przekazał Columbia University fundusz, który sfinansował utworzenie szkoły dziennikarskiej oraz pulitzerskich nagród.
Źródło: Wikipedia, Britannica