Zapowiedzi Kultury Gniewu na maj 2023


Wydawca zaproponuje w maju 5 komiksów. Wśród nich znajdzie zeszytówka "Jeż Jerzy" czy komiksowa legenda - "Vahanara!". Poniżej szczegóły na temat planowanych komiksów.
Detektyw Miś Zbyś na tropie. Wielka draka w szkockim zamczysku

Miś Zbyś i Borsuk Mruk prowadzą śledztwo w szkockim zamku!
Kolejna trudna sprawa dla detektywa Misia Zbysia i jego asystenta Borsuka Mruka! Tym razem nasi bohaterowie zajmą się sprawą kradzieży słynnego obrazu „Dama z pluszowym misiem” pędzla wybitnego malarza Leoparda da Vinci. Trop prowadzi do pełnego tajemnic zamku w Szkocji. Oczywiście śledztwo okaże się skomplikowane, na szczęście detektywi będą mogli liczyć na wsparcie tajnych służb Jej Królewskiej Mości, a także pomoc czytelników!
„Wielka draka w szkockim zamczysku” Piotra Nowackiego, Macieja Jasińskiego oraz Tomka Kaczkowskiego to zupełnie nowa wersja tomu piątego, który ukazał się kilka lat temu pod tytułem „Dama z pluszowym misiem”. Poprzednie wydanie łączyło komiks z kolorowanką i książeczką z zadaniami, teraz historia ta wraca w bardziej tradycyjnej, komiksowej formie.
Nie zmienia się jedno - ilość radości, jaką seria daje młodym czytelnikom!
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Piotr Nowacki
Kolory: Tomasz Kaczkowski
ISBN: 978-83-67360-38-8
Wydanie: II
Format: 165x230 mm
Objętość: 52 strony
Oprawa: twarda
Vahanara!

Wielki powrót komiksowej legendy!
Loty statkami kosmicznymi, przenoszenie się w czasie, komputery opanowujące ludzkie mózgi czy dziwne istoty zdobywające kontrolę nad światem – wszystko to fascynowało artystów w drugiej połowie XX wieku i znalazło swoje odzwierciedlenie także w komiksie.
W stworzonych przez Grzegorza Rosińskiego kadrach „Najdłuższej podróży” bohaterowie nurkują w oceanach, obserwują walki dinozaurów i latają w niezwykłych bolidach. Jerzy Wróblewski w tytułowej „Vahanarze!” rozrysowuje kilkuczęściową opowieść o międzyplanetarnych pilotach, którzy stracili kontrolę nad swoją świadomością. Z kolei Bogusław Polch konstruuje światy w światach, postacie w postaciach i tak w „Spotkaniu” w wybitny sposób wprowadza czytelniczą percepcję w zachwianie i zachwyt nad dynamiką i barwą swoich kadrów.
Przypominając te trzy historie, w większości publikowane pierwotnie w pierwszych numerach słynnego magazynu „Relax”, przyglądamy się, jak kiedyś myślano o komiksowym medium, budowano plansze i prowadzono historie. I choć scenariusze tych opowieści zapewne napisalibyśmy dziś zupełnie inaczej, warto pamiętać, jak kształtował się polski komiks i jakimi tematami żyli jego twórcy niemal pół wieku temu.
Scenariusz:
Ryszard Siwanowicz, Mieczysław Derbień, Andrzej Sawicki
Rysunki: Jerzy Wróblewski, Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch
Okładka: Krzysztof Owedyk
ISBN: 978-83-67360-44-9
Wydanie: I
Format: 245x325 mm
Objętość: 72 strony
Oprawa: twarda
Lekcje aktorstwa

Najnowszy komiks autora „Sabriny” i „Beverly”!
Kilka przypadkowych osób postanawia sprawdzić, czy darmowe lekcje aktorstwa to dobry sposób na spędzenie wolnych wieczorów. Może uda się im doświadczyć czegoś ciekawego, znaleźć nowe hobby? Może liczą nawet na więcej – ucieczkę od samotności, uratowanie relacji, wypełnienie pustki? Czując się nie do końca dopasowani do świata, postanawiają dać sobie jeszcze jedną szansę.
Co kryje się za nieśmiałością Angel, o czym marzy mrukliwy Lee, jak daleko posunie się sfrustrowany Neil, czego o sobie nie wie Rosie, a co zaskoczy Thomasa? By sprostać wyzwaniu wyznaczonemu przez tajemniczego prowadzącego i być „prawdziwie obecnymi”, będą musieli uwolnić swoją wyobraźnię, ale też zmierzyć się z tym, co w sobie odkryją.
Nick Drnaso, autor głośnych powieści graficznych Sabrina i Beverly, rozplątuje powoli historie swoich bohaterów, a zaglądając pod maski, które na co dzień przywdziewają, pozwala nam przyjrzeć się, kim pragną lub boją się naprawdę być.
Scenariusz: Nick Drnaso
Rysunki: Nick Drnaso
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik
ISBN: 978-83-67360-31-9
Wydanie: I
Format: 210x243 mm
Objętość: 276 strony
Oprawa: miękka
Festiwal

Jacek Świdziński powraca z nowym komiksem!
Niewiele było w historii Polski Ludowej tak wielkich ekscesów jak Festiwal Młodzieży w 1955 roku. Na fali tego święta na moment uchyliła się szczelina na świat, który z impetem wdarł się na ulice Warszawy i wymknął spod kontroli rządzących, języki się ze sobą zmieszały, a każdy chciał zobaczyć inny kolor skóry czy powąchać zagraniczne perfumy.
Wezwania do festiwalowego współzawodnictwa pracy, fasady udekorowane antywojennymi hasłami, nieustające propagandowe nawoływanie skontrastowane z jazzem, tętnem afrykańskich bębnów, różnorodnością strojów i swobodą obyczajów napędzały szał tego czasu. Na jego peryferiach nadal jednak stały ruiny, snuły się szeptem rozmowy, płynęły donosy, a artyści szukali nowego języka do wyrażenia tego, co czuli.
W swoim nowym komiksie Jacek Świdziński, autor m.in. „Zdarzenia. 1908” czy „Powstania – filmu narodowego”, tworzy pełen ruchu i rytmu pejzaż lata 1955 roku. Wypełnia go marszowy krok, gwar baru czy gonitwa między starymi kamienicami. Świst pocisku, trzask migawki, szelest gazety i skrzek mikrofonu – wszystko to zostało podkreślone formami i kolorami nadającymi narracji szczególną muzyczność.
Niezwykła forma „Festiwalu” pozwala poczuć rozdźwięk między tym, co widoczne, a co może zostać zobaczone i tym, co słyszalne, a co może zostać usłyszane. To komiks o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją, nawet jeśli nikt z początku nie zauważy, że do niej doszło.
Scenariusz: Jacek Świdziński
Rysunki: Jacek Świdziński
ISBN: 978-83-67360-32-6
Wydanie: I
Format: 132x185 mm
Objętość: 402 strony
Oprawa: miękka
Jeż Jerzy #1

Wielki powrót jednego z legendarnych bohaterów polskiego komiksu – Jeża Jerzego!
W ostatnich latach osoba kolczasta, stworzona blisko trzy dekady temu przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zajęta była pielęgnacją swoich archiwów, na bazie których powstawały zbiorcze i kompletne wydania komiksów z nią w roli głównej. Ale kiedy to dzieło zbliżyło się do szczęśliwego końca, Jerzy poczuł zew nowej przygody! Jest w świetnej, zupełnie nowej – bo zeszytowej – formie i piękny jak nigdy wcześniej!
Nie znaczy to oczywiście, że wszystko jest w najlepszym porządku, wręcz przeciwnie! Piekło pełne księży? To może rozwścieczyć nawet diabły, które postanawiają zrobić piekło na ziemi. Wszystko w rękach Jeża Jerzego, ale czy będzie mu się chciało ratować świat przed armagedonem?
Trwa epicka gala ZRWWR, czyli Znany Ryj Wali W Ryj. W ringu staje Jerzy i jego odwieczny wróg – Stefan! Nie będzie lekko, będzie ciężko, a w dodatku wrócą do kolczastego stare i dobrze znane demony.
Na sam koniec pierwszego zeszytu z nowymi przygodami JJ postanowi poszukać swojego prawdziwego JA.
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Lew Leśniak
ISBN: 978-83-67360-38-8
Wydanie: I
Format: 165x235 mm
Objętość: 24 strony
Oprawa: zeszytowa
Źródło: Kultura.com.pl