Zapowiedzi Kultury Gniewu na styczeń 2025. Będą wznowienia komiksów Jana Mazura i nowa seria Tomasza Samojlika

Kultura Gniewu ujawniła swoje styczniowe nowości. Łącznie ukaże się pięć pozycji, z czego dwie będą wznowieniami kultowych komiksów Jana Mazura.
Tam, gdzie rosły mirabelki

Wznowienie jednego z najgłośniejszych polskich komiksów ostatnich lat!
Myślisz, że oni tam tylko sobie stoją i piwkują? Kiedy ich mijasz, twój krok robi się szybszy i raczej nie patrzysz w ich kierunku? Błąd! Chłopaki spod bloku to współcześni filozofowie — rozstrzygają między sobą skomplikowane kwestie etyczne i nieobce są im imperatywy. A Jan Mazur, dzięki wyostrzonemu zmysłowi obserwacji i minimalistycznej stylistyce, tworzy o nich chwytającą za serce opowieść. Bo gdzieś tam w głębi drzemie w nich dobro. A że to dłuższa drzemka? Przyszła pora na pobudkę!
„Minimalny maksymalizm, który pochyla się nad chłopakami z bloków, pokazując w nich przede wszystkim ludzi. Pełnych dzikiej energii i niebezpiecznych, ale też melancholijnych i uczuciowych ponad stan, szczególnie w stosunku do swoich ziomków. Słodko-gorzka laurka dla czasów minionych, brawurowo nakreślona przy pomocy kilku kresek i kółek”. Radosław Pisula
- Scenariusz: Jan Mazur
- Rysunki: Jan Mazur
- ISBN: 978-83-68331-11-0
- Wydanie: II
- Format: 148×210 mm
- Objętość: 136 stron
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Przypadek pana Marka

Powrót tytułu, dzięki któremu Jan Mazur na stałe zajął miejsce na mapie współczesnego polskiego komiksu!
„Przypadek pana Marka” to obyczajowo-satyryczna historia stworzona w iście mrożkowskim stylu. Tytułowy bohater jest chorobliwie nieśmiałym osiedlowym dozorcą. Wiedzie skromne, spokojne życie... do czasu, gdy jego przypadłość nie wplątuje go w łańcuch absurdalnych politycznych intryg.
„W samym sercu kampanii prezydenckiej, gdy Markowie wszelkich stanów i wszelkich pozycji pozwalają sobą pomiatać zarówno ustępującym prezesom wspólnoty, jak i nowym rezydentom w ciemnych okularach, jest to album niezwykle aktualny”.
Kultura Liberalna
- Scenariusz: Jan Mazur
- Rysunki: Jan Mazur
- ISBN: 978-83-68331-12-7
- Wydanie: II
- Format: 148×185 mm
- Objętość: 80 stron
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Echo Jeden

Początek zupełnie nowej serii Tomka Samojlika!
Tajemniczy nietoperz Echo od lat chroni całą okolicę i jest gotów, by skopać zadek każdemu, kto spróbuje zakłócić spokój mieszkańcom parku. Jednak pewnego dnia niespodziewanie znika. Kto teraz przegoni rzezimieszków? Czy to czas, by założyć własną bandę? Ale jakich mocy potrzeba, by zostać nowym superbohaterem?
Poznajcie nieustraszoną Parkową Ligę Zacnych Mordek: Rudą Irytację, Kolka, Gamę Kawazu, Talpka i Śluzo! A także doświadczonego w walce o porządek Kracha, złowieszczego kocura Harfa i małego, białego nietoperza Niko, który nieustannie pakuje się w kłopoty.
Komiksem „Echo Jeden” Tomasz Samojlik, autor „Ryjówki przeznaczenia”, „To nie jest las dla starych wilków” czy „Wiedźmuna”, zaczyna nową serię, w której znajduje się wszystko to, za co tysiące młodych czytelników pokochały jego komiksy – intrygujący bohaterowie, przygody, poczucie humoru i ciekawostki o przyrodzie! Od teraz fascynujące życie nietoperzy nie będzie miało dla was tajemnic!
- Scenariusz: Tomasz Samojlik
- Rysunki: Tomasz Samojlik
- ISBN: 978-83-68331-14-1
- Wydanie: I
- Format: 165x235 mm
- Objętość: 80 stron
- Oprawa: twarda
Połączenia

Najnowszy komiks autorek „Pewnego lata”.
Wiosna 2009 roku jest dla Zoe, Dani i Fiony wyjątkowa. Podczas swojej wymarzonej wyprawy do Nowego Jorku przyjaciółki odwiedzają słynne muzea, by podziwiać dzieła sztuki, które należy podziwiać, przechadzają się znanymi z filmów ulicami, kupują w niedostępnych nigdzie indziej sklepach rzeczy, których nie potrzebują, wpadają w turystyczne pułapki, przebijają się przez zatłoczone chodniki, jedzą dużo pizzy i robią dziesiątki zdjęć.
Każda z nich widzi to miasto inaczej, każda chodzi po nim na swój sposób i w innym celu – żeby niczego nie przegapić, żeby się zgubić, żeby więcej poczuć. Podczas tej wyprawy wydarzy się jednak coś, co wystawi wieloletnią przyjaźń na próbę i sprawi, że ten wiosenny czas stanie się dla każdej z nich czymś zupełnie innym, niż się spodziewały.
Strony komiksu Jillian i Mariko Tamaki wibrują od emocjonalnego napięcia. Wszystkiemu towarzyszy niezwykły obraz miasta, które tętni życiem, zachwyca i zarazem onieśmiela. „Połączenia” pokazują moment przejścia w dorosłość, odkrywania siebie i weryfikowania tego, kim dotąd się było. Zachwytowi towarzyszy zdumienie, euforii okazjonalne potknięcia.
Komiks kuzynek Tamaki jest jednym z najczęściej nagradzanych tytułów 2024 roku. Został uznany za najlepszy album, zdobywając m.in. Nagrodę Eisnera i wiele innych wyróżnień, w tym za scenariusz i warstwę graficzną.
„Kuzynki Tamaki rozkoszują się magią pierwszych lat dorosłości, kiedy tydzień wydaje się rokiem, a jeden dzień może zmienić twoje życie” – The Washington Post
„Błyskotliwa, pełna świetnych obserwacji opowieść o wypadzie do miasta, który potrwa tylko kilka dni, ale będzie odbijać się echem przez całe życie” – The Guardian
„Nigdy nie byłem młodym kanadyjskim turystą odwiedzającym w 2009 roku Nowy Jork po raz pierwszy, ale „Połączenia” sprawiły, że poczułem się jak jeden z nich. To piękny, wciągający wycinek z życia, a ilustracje Jillian Tamaki nigdy nie były bardziej pomysłowe i zapierające dech w piersiach” – Adrian Tomine
- Scenariusz: Mariko i Jillian Tamaki
- Rysunki: Jillian Tamaki
- Przekład: Aga Zano
- ISBN: 978-83-68331-09-7
- Wydanie: I
- Format: 157x203 mm
- Objętość: 444 strony
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Nawet nas tu nie ma

Co jest prawdziwe, gdy każde przeżycie można zaprogramować?
Na Marsie każdy dzień wygląda identycznie.
Pobudka, śniadanie, praca, obiad, praca, kolacja, czas wolny, sen.
Jedyne, co ratuje Kida przed szaleństwem rutyny, to symulacje, w których spotyka najbliższe osoby i odwiedza miejsca pozwalające na chwilę zapomnieć o monotonii. Jednak gdy chłopak poznaje San, nawet najbardziej spektakularne wyobrażenia przestają wystarczać, a pragnienie prawdziwej obecności ukochanej osoby staje się obsesją.
Co jest jednak prawdziwe, gdy każde przeżycie można zaprogramować? I czy ucieczka w najdalsze zakamarki kosmosu pozwoli pozbyć się pragnień i lęków z przeszłości?
„Nawet nas tu nie ma” to komiksowy debiut Filipa Jędrzejewskiego, absolwenta prowadzonej przez Daniela Mizielińskiego pracowni komiksu na warszawskiej ASP. To także pierwsza część trylogii, której kolejne odsłony rozegrają się na Ziemi i Księżycu.
- Scenariusz: Filip Jędrzejewski
- Rysunki: Filip Jędrzejewski
- ISBN: 978-83-68331-10-3
- Wydanie: I
- Format: 195x260 mm
- Objętość: 72 strony
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Źródło: Kultura Gniewu