Zapowiedzi wydawnictwa Kurc na maj 2025

Zapowiedzi wydawnictwa Kurc na maj 2025
fot. Kurc

Wydawnictwo Kurc opublikowało zapowiedzi komiksowe na maj 2025. Jeśli wszystko pójdzie z planem, albumy będą dostępne na Komiksowej Warszawie. Poniżej okładki, przykładowe plansze i opisy wydawcy. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę wydawnictwa.

Antananarywa

Nigdy nie jest za późno, żeby przeżyć wielką przygodę.

Uporządkowany i ostrożny emerytowany notariusz wypuszcza się na pierwszą w swoim życiu wyprawę tropem hipotetycznego spadkobiercy. Wyrusza tak szybko, jak pozwalają mu na to jego stare kości. Mała sprawa, ale dla niego to prawdziwa odyseja siedząc za kierownicą samochodu, który od lat nie opuścił garażu oraz w towarzystwie ciekawskiego pasażera. Odkryje, że nigdy nie jest za późno, by poznać innych i… samego siebie.

Sylvain Vallée (Pewnego razu we Francji, Katanga), jeden z najlepszych współczesnych grafików komiksowych, odnowicieli czystej linii w rysunku, z powodzeniem próbuje sił w powieści graficznej. Łączy swój talent ze scenarzystą, Markiem Eacersallem w zabawnej i poetyckiej podróży, ujawniającej głębokie i ludzkie uczucia, których smak pozostaje w nas długo po lekturze.

Atos w Ameryce

Sześć opowieści o miłości i stracie, lekko podrasowane patosem i smakiem melancholijnej makabry.

W tytułowej opowieści pozornie wiekowy awanturnik pojawia się w nowojorskim barze w 1920 roku i opowiada historię o tym, jak pojechał do Hollywood, aby zagrać siebie w filmowej wersji Trzech muszkieterów. W Uśmiechniętym koniu bohaterowie porywają kobietę. Kot z nieba, pastisz Charlesa Bukowskiego, w którym Jason pracuje nad swoim komiksem, ma spotkanie w księgarni, upija się i robi z siebie głupca. Mózg które nie może Virginii Woolf to swoiste połączenie filmów Mózg, który nie może umrzeć oraz Kto się boi Virginii Woolf?, ale opowiedziany w odwrotnej kolejności. Tom czeka na księżycu jest pozbawiony dialogów, za to z dymkami pokazującymi, co myślą bohaterowie. Śledzimy losy czterech osób (jednym z nich jest naukowiec pracujący nad maszyną do teleportacji), dopóki coś nie pójdzie nie tak. So Long, Mary Ann to historia miłosnego trójkąta i ucieczce z więzienia.

Wyobraź sobie nigdy nienakręcone filmy Alfreda Hitchcocka, Bustera Keatona czy odkryte powieści Aleksandra Dumasa, zaadaptowane i sfilmowane przez współczesnego minimalistę, takiego jak Jim Jarmusch czy Wes Anderson, a będziesz mieć pojęcie o wyjątkowym smaku komiksów Jasona. Dodaj do tego prostotę kreski i zwierzęce postacie. Jason, jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców komiksu nie boi się mieszać gatunków i wykorzystywać elementów fantastycznych. Dziwne, nieszablonowe opowieści ze zgryźliwymi dialogami i ponurym humorem.

Kuchnia Ogrów. Umarła Po Trzykroć

Bez rodziny i dachu nad głową, gromadka dzieci zbiera tu i ówdzie wszystko, co może się przydać. Zatem kiedy pojawia się im przed oczami kosz pełen łakoci, nie zamierzają przegapić takiej okazji i zupełnie nieświadome wpadają w pułapkę. We wnętrzu tajemniczej góry zwanej Kocim Zębem Ogry krzątają się, by przyrządzić kolejny wykwintny posiłek. Są smakoszami, ich przysmaki przygotowywane są z najbardziej nietypowych składników. Czyżby i dzieci miały posłużyć Ogrom za element dania?

Biance, najbardziej rezolutnej sierocie z gromadki, dzięki odwadze (i odrobinie szczęścia) udaje się przetrwać niebezpieczeństwa i przeszkody, które spotykają dzieciaki w Kuchni Ogrów. Będzie musiała wykazać się wyjątkową pomysłowością, aby uratować również pozostałe dzieci.

Umarła Po Trzykroć to baśń z dreszczykiem. Fabien Vehlmann przedstawia opowieść w makabrycznym, mrocznym stylu przywodzącym na myśl twórczość Tima Burtona. Doskonale znany w Polsce Jean-Baptiste Andreae (Azymut, Sercożerca, Mechaniczna ziemia) tworzy kolejny bajkowy, fantastyczny świat. Kreśli swych bohaterów i ich otoczenie z wielką dbałością o szczegóły, we własnym, rozpoznawalnym stylu, wykorzystując hipnotyzującą paletę barw.

Prawdziwa komiksowa uczta!

Kod - Łukasz Bałut

Wydawca poinformował ponadto, że uruchamia nową kolekcję komiksów o współczesnych problemach społecznych, politycznych czy socjologicznych. I zaprezentował jej logo:

Źródło: Wydawnictwo Kurc