Coraz bliżej święta… A prezenty same się nie wybiorą! Komiksowe Polecajki od wujka Wojtka

Do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia został już tylko tydzień. To ostatnia pora, żeby rozejrzeć się za prezentami dla najbliższych. A jaki prezent jest najlepszy dla komiksiarzy? Oczywiście, że KOMIKSY!!!
Korzystając z okazji chciałbym zaproponować Wam i polecić od siebie kilka ciekawych tytułów z podziałem na kilka kategorii odbiorców. Jest to moja subiektywna polecajka, na którą nie miały wpływu osoby trzecie. Zatem, do dzieła!
1. Dla dzieci

"Na wyspie Umpli-Tumpli", autorzy: Jerzy Wróblewski, Mirosław Stecewicz, wydawnictwo Kultura Gniewu/Krótkie GatkiWydanie zbiorcze zawierające kilka przygodowych opowieści. Bohaterami są dzieciaki zamieszkujące tytułową wyspę Umpli-Tumpli. W komiksie mamy i poszukiwanie skarbu, i walkę z kosmicznymi najeźdźcami, którzy chcą zabrać mieszkańców wyspy ze sobą. Humor, magia, wyobraźnia i fantazja. Dla najmłodszych i nie tylko. Piękne wydanie posłuży wiele lat :)Komiks był recenzowany u Nas, po więcej zapraszam tu:https://blogokomiksach.blogspot.com/2024/09/Na-wyspie-Umpli-Tumpli-recenzja.html
2. Dla młodzieży
"Podróż smokiem Diplodokiem", autor: Tadeusz Baranowski, wydawnictwo Ongrys

Niedawno na ekranach kin zagościł film animowany "Smok Diplodok". Warto sięgnąć po komiksowy pierwowzór autorstwa Tadeusza Baranowskiego. Co prawda można go polecić zarówno tym młodszym jak i starszym dzieciakom, ale będzie się przy nim bawić dobrze również dorosła osoba, także mamy rodzinne czytanie :)W komiksie mamy opisane zabawne przygody czarnoksiężnika Lorda Hokusa Pokusa, który wraz ze smokiem Diplodokiem podróżują nie tylko po dziwnej krainie Figlów Miglów, ale także przemieszczają się w czasie. Historia bardzo zabawna, humorystyczna, momentami wręcz absurdalna, z charakterystyczną kreską autora. Oczaruje niejednego czytelnika.
3. Dla Niej
"Kaczki. Dwa lata na piaskach", autor: Kate Beaton, wydawnictwo Kultura Gniewu

Autobiograficzna historia Kate Beaton, która w celu spłacenia zaciągniętego kredytu studenckiego podejmuje pracę w kopalni na Alasce. Trafia do świata zdominowanego totalnie przez mężczyzn, gdzie kobieta jest traktowana wyłącznie przedmiotowo.Opowieść mocna i pełna emocji. Intymny i bolesny pamiętnik dający czytelnikowi wiele głębokich przemyśleń. Komiks wielokrotnie nagradzany.Komiks był recenzowany u Nas, po więcej zapraszam tu:
https://blogokomiksach.blogspot.com/2024/02/kaczki-dwa-lata-na-piaskach-kate-beaton.html
4. Dla Niego
"Parker. Edycja Martini" tom 1 i 2, autor: Darwyn Cooke, wydawnictwo Nagle!

Rasowy kryminał Noir. Darwyn Cooke zaadaptował powieści Richarda Starka na potrzeby swojego komiksu. Piękne dwutomowe wydanie zapewni nam lekturę na dłuższy czas. A wewnątrz znajdziemy kilka bezkompromisowych historii z bardzo wyrazistym bohaterem na czele. Komiks dla lubiących gangsterskie filmy, ale również dla każdego, kto lubi dreszczyk thrillera i sensacji. Napady na banki, mafijne porachunki, strzelaniny. Warstwa graficzna to coś absolutnie godnego uwagi. Do tego fenomenalnie stylizowana kolorystyka. Dla chcących poczytać "więcej" mamy kilkadziesiąt stron bardzo ciekawych dodatków. Każdy facet powinien przeczytać ten komiks!
5. Dla Konesera
"CE" tom I i II, autor: José Roosevelt, wydawnictwo Studio Lain

Komiks z topu, i mocny kandydat do miana najlepszego komiksu wydanego w Polsce w 2024 roku! Dwutomowa, pięknie wydana opowieść o poszukiwaniu samego siebie. Absolutnie fantastyczna warstwa graficzna ze scenariuszem, który wykręci totalnie mózg nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Mieszanka sci-fi, cyberpunku, fantastyki, melodramatu, przygody i tajemnicy. Komiks trudny. Dla ludzi, którzy lubią zagłębić się w mocno zagmatwane historie, a jednocześnie lubiących nasycić oczy mocno wyrafinowaną i szczegółową kreską.Komiks był recenzowany u Nas, po więcej zapraszam tu:https://blogokomiksach.blogspot.com/2024/07/ce-jose-roosevelt-recenzja-komiksu.html
6. Dla Nowicjusza
"Droga", autor: Manu Larcenet, wydawnictwo Mandioca

Nie każdy lubi komiksy. Wielu tradycyjnych czytelników po prostu ich nie zna, boi się zacząć poznawać inną stronę czytelnictwa. Najprostszym przejściem od książki do komiksu jest sięgnięcie po graficzną adaptację jakiegoś dzieła. Manu Larcenet w mistrzowski sposób zaadaptował powieść "Droga" Cormaca McCarthy'ego. Co prawda w przypadku adaptacji wiele wątków naturalnie ulega skróceniu, ale broń boże opowieść nie traci na tym swojego przekazu. Natomiast warstwa graficzna Larceneta poraża. Wiele kadrów postapokaliptycznego świata bardzo mocno wpływa na nasze postrzeganie wykreowanego świata. Larcenet w fantastyczny sposób oddał graficznie zło i trudy upadłego świata oraz emocje i problemy ludzi, którzy przetrwali. Wydawca dał nam możliwość wyboru wersji pokolorowanej oraz czarno-białej. Obie wersje są fenomenalne.Komiks z bardzo mocnym przekazem, pokazujący nie tylko walkę o przetrwanie w zniszczonym świecie, ale i o zachowanie człowieczeństwa w sobie.Mam nadzieję, że moje propozycje pomogą Wam chociaż trochę w wyborze świątecznych prezentów. Oczywiście jeśli macie swoje sugestie, zostawcie w komentarzach listę z podobnym podziałem kategorii. Może i ja skorzystam. ;)