"Radomski Czerwiec '76" wraca na półki. IPN wznawia komiks Przemysława Ochni

Na 50. rocznicę robotniczych protestów Wydawnictwo IPN wznawia komiks "Radomski Czerwiec '76" Przemysława Ochni. To pierwsza oficjalna reedycja tej publikacji – do kupienia za 25 zł.

"Radomski Czerwiec '76" wraca na półki. IPN wznawia komiks Przemysława Ochni
fot. IPN

Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej po raz pierwszy oficjalnie wznowiło "Radomski Czerwiec '76" radomskiego plastyka Przemysława Ochni. Pierwotnie komiks ukazał się w 2013 roku w Lublinie i Radomiu, a przez lata funkcjonował także jako wersja elektroniczna, aplikacja na Androida i słuchowisko. Teraz wraca w klasycznej, papierowej formie.

Ochnia na kilkuset planszach zrekonstruował przebieg protestu — od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera, przez uliczne starcia, po pomoc, jakiej represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników. Narracja prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony śledzimy postaci historyczne, m.in. Janusza Prokopiaka, I sekretarza KW PZPR w Radomiu, Mariana Mozgawę, komendanta wojewódzkiego MO, oraz gen. Bogusława Stachurę, szefa sztabu operacji „LATO 76". Z drugiej — losy zwykłych radomian, reprezentowanych przez rodzinę pracowników „Waltera".

Wydawnictwo dorzuciło dodatek historyczny przygotowany przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN, dr. Pawła Sasankę i Arkadiusza Kutkowskiego. Reedycja liczy 64 strony w formacie 210×297 mm, miękka oprawa, cena 25 zł. Trafiła do ogólnokrajowej sieci dystrybucji IPN — do kupienia w księgarni internetowej ksiegarniaipn.pl, a także w bibliotekach i księgarniach w całym kraju.

Komiks o Czerwcu ’76 trafi do szkół w Radomiu
„Radom 1976. Beton i marzenia” Piotra Kozieła trafi do radomskich szkół i instytucji kultury. Komiks, o którym pisaliśmy jako pierwsi, stał się częścią miejskiego pakietu edukacyjnego na 50. rocznicę Radomskiego Czerwca ’76.
Projekt nr 24. Głosujcie na komiks w Radomiu
Komiksowa Liga zgłosiła do Budżetu Obywatelskiego Radomia projekt „Poznawanie komiksów z Komiksową Ligą”. To punkt nr 24. Za inicjatywą stoję ja i kilku pasjonatów, którzy od lat próbują budować w mieście żywe środowisko komiksowe.